For thermal and spa lovers, Adala is one of the routes to where you must see.

Türkiye’nin Gizli Mücevherleri: Görmeniz Gereken 9 Güzel

Türkiye bir yeryüzü cenneti olarak sayısız doğal ve tarihi güzellikleri ile her zaman dikkatleri üzerine çekmiştir. Türkiye’nin gizli mücevherleri bu nedenle göz ardı edilemez bir öneme sahiptir. Üstelik mutlaka görmeniz gereken, dalacağınız 9 güzellik listesi, Türkiye’yi ziyaret etmek isteyenler için çok değerli bir rehber olacak.

Türkiye’nin Gizli Mücevherleri: Yeryüzündeki Cennet!

Türkiye, yeni yerler ve doğal güzellikler keşfetmek isteyenler için gerçek bir cennettir. Türkiye’nin popüler turistik yerleri her yıl dünyanın her yerinden milyonlarca insanı ağırlamaktadır. Ancak Türkiye’de hala pek kimsenin bilmediği gizli mücevherler var. Bu nedenle Türkiye’nin saklı kalmış cevherlerini ve mutlaka görmeniz gereken 9 doğal güzelliği listeledik. Yakından inceleyin ve tatil planlarınızı listemize göre düzenleyin. Türkiye’nin gizli mücevherleri sizi şaşırtacak.

9. Adala

For thermal and spa lovers, Adala is one of the routes to where you must see.
Adala, termal ve spa tutkunları için mutlaka görülmesi gereken rotalardan biri.Manisa’nın Salihli ilçesine bağlı Adala kasabası, Gediz Nehri’nin Üşümen Tepesi ile Dibek Dağı arasından Salihli Ovası’na geçtiği ovada yer alan bir yerleşim merkezidir. Termal ve spa tutkunları için mutlaka görülmesi gereken rotalardan biri burası.Antik çağlara kadar uzanan binlerce yıllık tarihi ve volkanik coğrafi yapısı ile de dikkat çekiyor. Üstelik Hermos Nehri’nin bereketini bağrında harmanlıyor. Vadi yürüyüşleri yapmak isteyenler için çevrede birçok imkan bulunmaktadır. Kurşunlu Kaplıcaları, Sart Antik Kenti ve Homer Vadisi görmeden dönmemeniz gereken yerler arasında.

8. Işıklı Göl (Işıklı Gölü)

Işıklı Göl (Lightened Lake) is a freshwater located on Çivril plain in Denizli.
Işıklı Göl (Aydınlatılmış Göl), Denizli ilinde Çivril ovasında bulunan bir tatlı sudur.Işıklı Göl (Aydınlatılmış Göl) gölü tatlı sudur. Denizli’de Çivril ovasında yer alır. Akdağ’ın güneyinde, Çivril Ovası’nda, Büyük Menderes Nehri’ni besleyen kaynaklar üzerinde yer alır. Işıklı Gölü 1968 yılına kadar doğal bir göl olarak varlığını sürdürmüştür. Ancak bu tarihten sonra baraj gölüne dönüşen Işıklı Gölü, günümüzde Çivril Ovası’nın sulanmasında kullanılmaktadır. Yaklaşık 7 metre derinliğe sahip Işıklı Gölü, tatlı su gölüdür. Görsel güzelliği ile de doğa severlerin uğrak noktası olma potansiyeline sahiptir. Ayrıca su kuşları, yumurtlama, kuluçka ve göç ortamları için önemli bir habitattır. Bu aynı zamanda gölü, Türkiye’de ilk kez 1984 sonbaharında görülen kerevitlerin vebalarının görüldüğü bir yer haline getirdi.

7. Baltalı Gölü (Baltalı Gölü)

Baltalı Lake is one of the most beautiful and hidden places in the Aegean region.
Baltalı Gölü, Ege bölgesinin en güzel ve saklı yerlerinden biridir.Ege Bölgesi’nde deniz denilince akla gelen ilk şehirler arasında olmasa da zenginlikleri ile Batı Anadolu’nun en güzel gezi rotalarından biridir. Uşak, doğal güzellikleri ve tarihi yapıları ile öne çıkan bir şehirdir. Bu nedenle doğa turizmi ve kültür turizmi ile ilgilenenlerin uğrak yerlerinden biridir.Baltalı Gölü, bölgenin en güzel ve saklı yerlerinden biridir. Göl, Uşak Banaz ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Göl çevresinde piknik ve kamp yapılabilir. Gölün çevresinde balık tutmak da mümkündür. Baltalı Gölü yapay bir gölet olmasına rağmen, etrafını saran yemyeşil ormanlarıyla Abant veya Yedigöller’den daha az değerli değildir.

6. İzmir Karaburun

Karaburun is a calm, peaceful and tranquil point where you can refresh yourself!
Karaburun, kendinizi tazeleyebileceğiniz sakin, huzurlu ve dingin bir nokta!Burası İzmir’in sakin adresi. İlçede çok az sayıda koy ve tesis bulunduğundan burası kimse tarafından tercih edilmiyor. Karaburun’un sakinliği dışında serin, dalgalı ama su altı zenginlikleri de var. Özellikle balık avı için alternatif bir rota olarak düşünebilirsiniz. Öte yandan bölgedeki farklı yerlerden biri de Çakmaktepe konumu. Hitit eserlerinin halen bulunduğu bölgede ilginç arkeolojik yapılara ulaşmak mümkün.

5. Aizanoi Antik Kenti

As one of the most breathtaking historical monument, Aizanoi Ancient City is waiting for its visitors.
En nefes kesici tarihi eserlerden biri olan Aizanoi Antik Kenti ziyaretçilerini bekliyor.Antik Kent, Kütahya’nın Çavdarhisar İlçesi merkezinde, Kütahya’ya 50 km uzaklıkta yer almaktadır. Birçoğu, Aizanoi şehrinin efsanevi peri vaftiz annesi Erato’nun birleşmesinden ortaya çıktığına inanıyor. Ve dahası, Friglerin atası olarak efsanevi kral Arkas. Tanrıça Meter Steunene’nin kutsal mağarası olan Penkalas (Kocaçay) Nehri’nin üst kısmında yaşıyorlardı.

4. Blaundus Antik Kenti

Blaundus Ancient City resembles the famous Stonehenge stones in England due to its architectural appearance.
Blaundus Antik Kenti, mimari görünümünden dolayı İngiltere’deki ünlü Stonehenge taşlarına benzemektedir.Büyük İskender, Blaundus Antik Kenti’ni kurdu. Şehir, mimari görünümünden dolayı İngiltere’deki ünlü Stonehenge taşlarını andırıyor. Böylece antik kent etkileyici ve görkemli bir alandır. Ünlü antik kent şimdi birinci derece arkeolojik sit alanıdır. Blaundus Antik Kenti, Türkiye’nin Uşak ilinde yer almaktadır.

3. Taşkale (Taş Kale)

Caves of Stone Castle are among Turkey's hidden gems in Central Anatolia.
Taş Kale Mağaraları, Türkiye’nin Orta Anadolu’daki gizli mücevherleri arasındadır.Taşkale, Karaman ilçesine bağlı bir beldedir. Kızılderililer olarak da ünlüdür. Bölgenin yerleşimi çok eskilere dayansa da turistik İncesu Mağarası ve Taş Oyma Tahıl Depoları da bu beldede bulunuyor. Ayrıca buradaki en özel yerlerden biri de Manazan Mağaraları.Bu mağaralar İç Anadolu’nun önemli kültürel zenginlikleri arasındadır. Ancak çukurların, Mevlana ve Çatalhöyük’ün gölgesinde kalmış ve adını duyuramamış. Mağaralar, Anadolu’daki insan-doğa ilişkisinin sadece bir örneğidir. İnsanlığın zor bir durumdayken nasıl dağları delip barınak yapabildiğinin en güzel örneği.

2. Clandras Köprüsü

The Historical Clandras Bridge in Banaz Stream is one of the Turkey's hidden gems.
Banaz Çayı’ndaki Tarihi Clandras Köprüsü, Türkiye’nin gizli mücevherlerinden biridir.Uşak ilinin Karahallı ilçesinde Frigler döneminde inşa edilen Tarihi Clandras Köprüsü. Yaklaşık 2500 yıl önce Frig hanedanı Banaz Çayı üzerine köprüyü inşa etti. Köprünün yanındaki Santralden tahliye edilen su, beton bir kanal yardımı ile köprünün kenarından aşağı dökülerek şelale görünümü veriyor.

1. Altınköy (Altın Köy) Açık Hava Müzesi

Altınköy Open Air Museum has a fairy-tale atmosphere with its mosque, school, grocery store, village houses, windmill and suspension bridge, village coffee.
Altınköy Açık Hava Müzesi, camisi, okulu, bakkalı, köy evleri, yel değirmeni ve asma köprüsü, köy kahvesi ile masalsı bir atmosfere sahiptir.Altınköy Açık Hava Müzesi, Ankara’nın 100 yıl önceki köy yaşamını Ankaralılara sunuyor. Ayrıca ziyaretçilerine unutulmaz bir deneyim yaşatıyor. 1930’larda, 40’larda, 50’lerde Anadolu’da bir köyde ne varsa hala görebilirsiniz. Bu köyü Altındağ Belediyesi oluşturdu. Karapürçek’teki Altındağ Belediyesi Altınköy Açık Hava Müzesi Beşikkaya, halk arasında ‘Altınköy’ olarak biliniyor.Camisi, okulu, bakkalı, köy evleri, yel değirmeni ve asma köprüsü, köy kahvesi ile masalsı bir atmosfere sahiptir. Yaşayan bir açık hava müzesi olan köyün özellikleri bunlardan daha fazladır. Bu köyde ayrıca koyun, kuzu, inek, at, eşek, köpek, kedi, kuş, geyik, ceylan, arı, horoz, tavuk bulunmaktadır. Köy kahveleri, ziyaretçilerine huzurlu bir ortam sağlar. Muhteşem manzarası, yürüyüş yolları ve dinlenme alanları ile Altınköy mükemmel bir mekandır. buğday tarlası, sebzeler, meyve tarlaları, meyve ağaçları, ahırlar, kümesler, at arabaları gibi önemli detayların unutulmadığı yerler.500 dönüm arazi üzerine kurulu Altınköy, şehrin göbeğinde bir köy. Ama aynı zamanda şehirden de uzak. Altınköy Açık Hava Müzesi’nde eski tarım aletleri, birçok alet ve eşya meraklılarının dikkatine sunuluyor.Öyleyse, bize bu mücevherlerden hangisinin keşfetme önceliğiniz olacağını söyleyin. Öyle ya da böyle, şimdiden iyi eğlenceler dileriz…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *